Serwis schroniska.pttk.pl korzysta z plików cookie. Korzystając z serwisu zgadzasz się na ich przyjmowanie. Dowiedz się więcej lub kontynuuj.
SchroniskoSchronisko górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej im.Jana Pawła II

Rezerwuj nocleg

na Polanie Chochołowskiej im.Jana Pawła II

Wyznacz trasę

Pogoda

temperatura: 19°C / 3°C
deszcz

O czym nie zawsze wiedzą turyści - kilka ciekawostek

Największym wodospadem w Polsce jest Siklawa, spadająca z progu Doliny Pięciu Stawów do górnej cześci Doliny Roztoki. Ma wysokość 70 m.

Kozi Wierch to najwyższy polski szczyt (2291 m n.p.m), przez Rysy (2499 m n.p.m.) przebiega granica, więc „współdzielimy” tę górę ze Słowakami. Po słowackiej stronie znajduje się wyższy z wierchołków Rysów liczący 2503 m n.p.m.

Najgłębszą jaskinią tatrzańską jest Wielka Jaskinia Snieżna, liczy ponad 770 m róznicy poziomów między otworem wejściowym a dnem. Nie jest ona oczywiście udostępniona dla turystów. Znajduje się w masywie Czerwonych Wierchów.

Najsilniejszy odnotowany halny na terenie Tatr Polskich osiągał prędkość 290 km/h. Miało to miejsce 6 maja 1968 roku.

Bardzo często w Tatrach dochodzi do zjawiska inwersji termicznej- wówczas w dolinach tatrzańskich czy w samym Zakopanem jest o wiele zimniej niż wysoko w Tatrach

Inna nazwą Morskiego Oka jest Rybi Staw- nazwę zawdzięcza docierającym tutaj pstrągom.

Legendarny Janosik wcale nie zbójował w Tatrach. Był to słowacki rozbójnik, który pochodził z Vratnej u podnóza Mełej Fatry, w naszych górach nigdy nie był.

Gdy turysta znajdzie się na szczycie a chmury zejdą poniżej , zdarza się że na ich tle może zobaczyć włąsną, ogromną sylwetkę. Takie zjawisko zwane jest wodmem Brockenu. Głowę otacza aureola. Kiedyś wierzono , że spotkanie z „widmem Brockenu” bywa niebezpieczne, dziś jest okazją do wykonania niezwykłego zdjęcia.

Niedźwiedzie najbardziej lubią zjadać jagody, maliny, borówki czy małe gryzonie. Umieją też łowić ryby z potoku. Człowiek w zasadzie ich nie interesuje- o ile oczywiście nie mówimy o niedźwiedzicy z młodymi, która po prostu boi się o własne dzieci. W zimie niedźwiedź nie śpi przez cały czas. Dośc często się wstaje aby się napić. Legowisko niedźwiedzia to gawra.

Świstak zapadający w sen zimowy obniża temperaturę swojego ciała do ok. 5 stopni, zaś jego serce bije zaledwie kilka razy na minutę.

Krzyż na Giewoncie postawiony został w roku 1900 . Pomysłodawcą był drugi po ks. Stolarczyku proboszcz zakopiański- ks. Kaszelewski. Wszystkie elementy potrzebne do jego kostrukcji wnieśli na swoich barkach parafianie. Podczas remontu krzyża kilka lat temu wykorzystano śmigłowiec TOPR-u.